۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ دي
مراسم گراميداشت روز بهورز در ايرانشهر
مراسم گراميداشت روز بهورز با حضور رئيس دانشگاه و اعضاء هيئت رئيسه، امام جمعه ايرانشهر، رئيس مركزبهداشت ايرانشهر و بهورزان در محل سالن فرهنگ و ارشاد ايرانشهر برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر" دكتر محمدمهران اميني فرد رئيس دانشگاه علوم پزشكي در مراسم جشن روز بهورز كه در محل سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي ايرانشهر برگزار شد اظهار كرد: در سال 1363 ساختار شبكه بهداشت و درمان بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بعنوان يكي از بهترين ايده هاي پيشرو در عرصه خدمات بهداشتي و درماني پايه گذاري شده و اولين خانه بهداشت در ايران شكل گرفت و به همين منظور 12 ارديبهشت روز بهورز نامگذاري شد.

دكتر اميني فرد افزود: اساس و پايه شبكه بهداشت و درمان از خانه بهداشت شروع شده و خانه بهداشت مكاني است كه در آن فعاليت هاي موثر و مفيد مراقبت مادران باردار، واكسيناسيون، فعاليتهاي بهداشت محيط و شناسايي بيماريها در آن صورت مي گيرد و ساختار آن چندين سال هست كه در ايران شكل گرفته و نتايج بسيار مثبتي را در حوزه دانشگاه ايرانشهر بوجود آورده است.

وي افزود: با توجه به اجلاس وزراي بهداشت منطقه مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت كه در تهران برگزار شد ايران بعنوان پيشروترين كشور در ارائه خدمات بهداشتي و درماني در منطقه مديترانه شرقي معرفي شد و دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر تنها دانشگاهي بود كه در خصوص مرگ و مير كودكان زير 5 سال در كشور مقام برتر را كسب نمود.

وي با اشاره به تلاش بي وقفه بهورزان در ارئه خدمات به روستاييان افزود: تلاش بهورزان براي همه آشكار است و دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر اين افتخار را دارد كه در عرصه كارهاي عمدتا بهداشتي مي باشد و با جمعيتي نزديك به يك ميليون نفر از 1300نفر جمعيت تحت پوشش ما روستايي و در قالب 507 خانه بهداشت، 130 مركز خدمات جامع سلامت در حال ارائه خدمات بهداشتي و درماني مي باشند.

وي بيان كرد: امروز با اين مساحت جغرافيايي وسيعي كه داريم در عين حال موفقيت هاي خيلي چشمگيري دانشگاه ما در زمينه جلوگيري از شيوع بيماريها، كاهش مرگ مادران باردار كسب كرده و مرگ مادران باردار در سال 1363 كه آغاز كار شبكه هاي بهداشت و درمان بود در آن زمان 180 در 100 هزار تولد بود و در سال 1370 به 50 درصد رسيده است كه در حال حاضر شاخص كشوري 15 در 100 هزار نفر مي باشد و همه اينها مرهون زحمات بهورزان مي باشد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر تصريح كرد: ساختار دانشگاه در گام اول برپايه بهداشت و درمان مي باشد و بهورزان طلايه داران عرصه ارائه خدمات بهداشتي و درماني هستند و شغل بهورزي را مقدس دانست و از زحمات آنها در ارائه خدمات بهداشتي و درماني به مردم تقدير و تشكر كرد.

دكتر فرهاد دادگر معاون بهداشتي دانشگاه اظهار كرد: بعد از انقلاب اسلامي در اوايل دهه 60 بررسي ها نشان داد كه اكثر مرگ و ميرها به ويژه در كودكان اتفاق مي افتد 80 درصد آنها در روستاها مي باشند كه پس از آن جلسات متعددي جهت بررسي اين مرگ و ميرها تشكيل شد و نهايتا در سال 1363 به اين نتيجه رسيدند كه در روستاها خانه اي بومي ايجاد شود كه اسم آن را خانه بهداشت نامگذاري كردند.

معاون بهداشتي دانشگاه افزود: كسي كه در آنجا شاغل بود گفتند بايد كاري كند كه سالم زندگي كردن را نه فقط در حوزه بهداشت به همه مردم آموزش بدهد و بخاطر همين اسم آن را بهورز گذاشتند و نتيجه اين كار اين بود كه از اوايل سال 1360 تابحال هرسال 6 ماه به طول عمر ايراني ها افزوده شده است و اگر اوايل سال 1360 سن اميد بقاء به 56 تا 57 سال بود در حال حاضر 76 تا 77 سال مي باشد كه اين امر در دنيا بي سابقه است كه در هر سال 6 ماه به طول عمر ايراني ها افزوده شده است قسمت اعظم اين اتفاق از تلاش هاي بهورزان در روستاها مي باشد.

وي بيان كرد: در دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر هم اتفاقات خيلي ويژه اي رخ داده است و آن اين است كه ما در حال حاضر همسايه دو كشور پاكستان و افغانستان هستيم. در اين دو كشور به ويژه پاكستان بيماريهايي وجود دارد كه معضل ملي مي باشند مانند: تب دنگي، چيكن گونيا، تب خونريزي دهنده كريمه كنگو(CCHF)، مالاريا و ... كه ما با اين همه تردد مرزي كه وجود دارد در حال حاضر هيچگونه دغدغه اي در اين موارد نداريم ولي خيلي از مردم حتي اسم اين بيماريها را هم نشنيده اند.

وي افزود: در 5 ماه گذشته در نزديكي مرز ايران در بلوچستان پاكستان نزديك به چندين هزار نفر به بيماري تب دنگي مبتلا و در بيمارستان هاي پاكستان بستري شدند كه خدا را شاكريم ما هيچگونه مشكلي در اين زمينه هم نداشتيم و همه اين ها را مرهون و مديون تلاش هاي بهورزان هستيم.

معاون بهداشتي دانشگاه تصريح كرد: بهورزان سربازان خط مقدم سلامت هستند كه در مراقبت از مادران باردار هم با تلاش هاي خود توانستند در اين زمينه شاخص هاي مرگ مادران باردار را در حوزه دانشگاه به نرم كشوري نزديك كنند.

حجت الاسلام سيد شجاع الدين ابطحي امام جمعه ايرانشهر  افزود: نسبت به جوان سازي جمعيت تلاش كنيم و بهورزان هم در مراقبت هاي بهداشتي تلاش و به آنها اهميت دهند.

در پايان اين مراسم كه با برنامه هاي متنوعي آغاز شده بود از بهورزان نمونه تقدير شد و رئيس دانشگاه علوم پزشكي هم از زحمات دكتر دادگر معاون بهداشتي دانشگاه و دكتر جنتي معاون فني معاونت بهداشتي جهت ارتقاء شاخص هاي بهداشتي حوزه دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر به رسم يادبود با اهدا لوح تقدير، تشكر و قدرداني كردند.

 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1398/08/14
تعداد بازدید:
66
منبع:

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal